Program badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania i leczenia powikłań ocznych cukrzycy dla osób z cukrzycą typu 2, powyżej 45 roku życia

05.10.2023 r.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa

zaprasza do prowadzonego w okresie 16.05.2023 r. - 30.11.2023 r.
(lub do wyczerpania limitu badań) programu polityki zdrowotnej pn.:

,,Program badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania i leczenia powikłań ocznych cukrzycy dla osób z cukrzycą typu 2, powyżej 45 roku życia”

Uczestnicy programu:
osoby w wieku od 45 roku życia, chorujące na cukrzycę typu 2, posiadające obywatelstwo polskie lub status uchodźcy z UKR zameldowane na stałe lub czasowo na terenie miasta Rzeszowa, w szczególności pacjentów chorych na cukrzycę, którzy nigdy nie przechodzili badania dna oka pod kątem zmian cukrzycowych,  bądź od ostatniego takiego badania upłynął ponad rok. Badaniami mogą być objęte również osoby, u których rozpoznano już objawy retinopatii cukrzycowej i zalecono dalszą obserwację bez leczenia. Programem nie mogą być objęte osoby leczone z powodu powikłań ocznych cukrzycy oraz te, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystały z tego typu Programu.

W ramach programu oferujemy:

• Etap wstępny:
  • badanie okulistyczne (zebranie wywiadu, badanie ostrości wzroku, badanie przedniego odcinka oka  w lampie szczelinowej, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic),
  • fotografię dna oka,
  • edukację prozdrowotną.
  • Etap pogłębiony:
  • badanie optycznej koherentnej tomografii dna oka (OCT),
  • badanie ultrasonograficzne oka,
  • badanie angiografii fluoresceinowej.

Program realizowany jest w Poradni Okulistycznej Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie, ul. Rycerska 4,

w piątki w godz. 14.35 – 19.00

Prosimy o wcześniejszą rejestrację:

Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Rzeszowie

17 861-10-31 do 37 wew. 324